zpět na náhledy

Rys ostrovid (Lynx lynx)


Další fotografie: Rys ostrovid (Lynx lynx)

zpět na náhledy


Rys ostrovid (Lynx lynx)
Rys ostrovid – patří mezi šelmy kočkovité. Je charakteristický krátkým pahýlovitým ocáskem s černou špičkou, velkými tlapami a štětečky dlouhých chlupů na boltcích. Je velký zhruba 1 metr, váží 30kg a dožívá se kolem 20 let. Rys ostrovid žije skrytě v lesích severní polokoule. V Čechách se vyskytuje v Beskydech a na Šumavě, kde byl znovu vysazen. Z blízkých zemí se rysům daří především na Slovensku.
Nejčastěji žije Rys ostrovid v hustých lesích se skalami, kde si na špatně přístupných místech dělá svá doupata. Spatřit ho můžeme často na stromech, kde číhá na svou kořist. Přiblíží-li se do blízkosti, vrhá se na svou oběť, kterou usmrtí prokousnutím tepen na krku. Do dlouhých honiček se rys ale nepouští. Nedostihne li koříst do 50 až 100 metrů, lovu zanechá.
Rysi se páří od ledna do března a po dvanácti týdnech březosti rodí dvě až tři mláďata, která jsou prvních deset dní slepá.
Rys ostrovid byl v Čechách téměř vyhuben, protože je bohužel v podstatě považován za škodnou. V součané době, kdy se opět na Šumavě podařilo populaci Rysa ostrovida rozšířit, se tento problém vrací.


Fotobanka www.tichyphoto.com